dzelzs deficits

Kas ir dzelzs deficīts?

Ar dzelzs deficītu dažām sievietēm jāmācas sadzīvot visu savu dzīvi. Kāpēc? Nepilnvērtīgs uzturs, nepareiza dzelzs produktu uzņemšanu, kas var traucēt uzsūkšanās procesus. Īpaši svarīgi saglabāt dzelzs rezerves normā ir sievietēm reproduktīvajā vecumā, kuras zaudē dzelzs rezerves mēnešreižu laikā. Un nepieciešams izveidot dzelzs rezerves, plānojot grūtniecību, jo tās ir nepieciešamas mazuļa attīstībai.

Kā zināt savu dzelzs līmeni?

Dzelzs deficītu diagnosticē pēc asins analīžu rādītājiem, ņemot vērā dzelzs rezerves – feritīnu. Kad ir samazināts feritīna līmenis, samazinās arī hemoglobīna līmenis, kas attīstās dzelzs deficīta anēmijā. Tā kā hemoglobīns ir tas, kurš organismā transportē skābekli, tas, savukārt, nozīmē, ka samazinās skābekļa daudzums organismā, kas nepieciešams pilnvērtīgai visu orgānu, šūnu funkcionēšanai.

Kādas ir pazīmes dzelzs deficītam?

Dzelzs trūkumus organismā izpaužas kā nogurums, miegainība, bāla ādas krāsa, matu un nagu trauslums, regulāras galvassāpes, apetītes zudums, galvas reiboņi, nespēks, paātrināta sirdsdarbība, aizdusa, kāpjot pa trepēm.

Kā atjaunot dzelzi līmeni?

Labu dzelzs līmeni organismā var uzturēt arī ar uzturu un pareizu produktu uzņemšanu. Ir produkti, kas kavē dzelzs uzsūkšanos, piemēram, kafija, tēja un kakao,  kā arī piena produkti, jo tie satur kalciju, bet kalcijs kavē dzelzs uzsūkšanos. Tātad, kalcija preparātus nevajadzētu lietot vienlaikus ar dzelzi saturošiem produktiem. Bet, ja dzelzs līmenis ir kritisks, lai atjaunotu dzelzs rezerves, ieteicams lietot dzelzs preperātus, jo tikai ar uzturu to būs grūti atjaunot labā līmenī.

Dzelzs saturoši produkti:

Dzīvnieku valsts produkti ir labāks dzelzs avots, jo satur divvērtīgo dzelzi un labāk uzsūcas, turpretim augu valsts produktos esošā dzelzs ir trīsvērtīga un uzsūcas sliktāk (lēnāk, mazāk). Tāpēc no dzīvnieku valsts produktiem dzelzs gremošanas traktā uzsūcas ap 25–30%, taču no augu valsts produktos esošās ap 5–10%. Veģetārieši apzinās to un īpaši rūpīgi plāno savas maltītes, lai dzelzs saturošu augu valsts produkti ir viņu ikdienas ēdienkartē. Dzīvnieku valsts produkti, kas satur dzelzi: liellops, jērs, vistas un cūku aknas, lasis, tuncis. Augu valsts produkti, kas satur dzelzi: kartupeļi (vārīti ar mizu), griķi, makaroni, rudzu maize, baltmaize (kviešu), pētersīļi, ķirbju un sezama sēklas, turku zirņi, sojas pupiņas, lēcas, rieksti, upenes, ērkšķogas, tumšā šokolāde.

Preparāti:

Lietojot dzelzs preparātus, var rasties blakusparādības, piemēram, slikta dūša vai aizcietējumi, ar laiku pārmērīgas dzelzs devas var novest pat pie kaulu masas zuduma un aknu bojājuma.

Kā palielināt dzelzs uzsūkšanās iespējas?

  • Kopā ar dzelzi saturošiem produktiem lietojiet pārtiku, kas satur C vitamīnu (kāposti, tomāti, pupiņas, ogas, citronus, lapu salātus, savvaļas augus, ābolus, ķirbjus, apelsīnus.)
  • Izvairieties no kafijas, tējas, kakao, piena un citu kalciju saturošu produktu lietošanas uzturā kopā ar dzelzi saturošu pārtiku.
  • Ēdiet dzelzi saturošos produktus vairākas reizes dienā, nevis tikai vienā maltītē.
  • Lietojiet čuguna katlus un pannas, lai palielinātu dzelzs daudzumu pārtikā.

Ieteikumi:

  • Neēst piena produktus un nedzert tēju/ kafiju 1-2 stundas pirms dzelzs saturošu produktu uzņemšanas vai zāļu lietošanas. 
  • Papildus zāļu vai dzelzs saturošu produktu uzņemšanai var uzdzert apelsīnu, upeņu vai granātābolu sulu. 
  • Uzņem dzelzs saturošus produktus kopā ar produktiem, kas bagāti ar C vitamīnu (sarkanā paprika, zemenes, upenes, pētersīļi, dilles, kivi, ananāss, citrons, apelsīns, brokoļi, puķkāposti, mandeles, indijas rieksti, sēklas).
  • Papildus kārtīgām maltītēm, uzkodās centies uzņemt dzelzs saturošus produktus – rieksti (pistācijas, mandeles, indijas rieksti), sēklas (ķirbju, sezama), zemenes, burkāni, banāns. 
  • Kārtīgās maltītēs ievies tādus produktus kā griķi, spināti, lapu salāti, liellopa gaļa, aknas, tuncis, pupiņas, lēcas, pētersīļi, dilles, olas, rudzu maize, baltmaize (kviešu), šokolāde (tumšā 70% – 85%), auzu pārslas, bietes, turku zirņi.

Piezīmes:

Šis bloga raksts ir informatīvs un nav izmantojams ārstniecībai. Lūgums konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai citu speciālistu, kas noteikts nepieciešamo ārstniecības kursu.

Atsauces:

https://www.healthline.com/nutrition/healthy-iron-rich-foods#The-bottom-line

Comments are closed.