grutniecibas

Grūtniecība ir ļoti individuāls process katrai sievietei. Galvenais, jāatceras, ja grūtniecības laikā grib nodarboties ar sportu vai citam fiziskajām aktivitātēm, grūtniecei jāsaprot, ka svarīgākais ir nodrošināt mazulim labāko vidi un sagatavot savu ķermeni dzemdībām. Biežāk pieļautā kļūda ir domāšana par sevi (savu augumu). Tādas domas kā “bailes pieņemties pārāk daudz svarā”, “muskuļu uzturēšana”, “diētas ieturēšana” grūtniecības laikā var kaitēt mazuļa veselībai un pašas sievietes organismam.

Kādas ir normas ķermeņa masas pieaugumam grūtniecības laikā? Ar kādām fiziskajām aktivitātēm grūtniece drīkst nodarboties? Cik ilgi pēc dzemdībām var uzsākt sportošanu? Uzzini atbildes zemāk!

Kādas ir normas ķermeņa masas pieaugumam grūtniecības laikā? 

Ķermeņa masas pieaugums ir individuāls. Tas ir atkarīgs no sievietes ķermeņa masas indeksa (ĶMI). Jo zemāks ir ķermeņa masas indekss, jo vairāk drīkst uzņemt svaru grūtniecības laikā. Vidēji sieviete grūtniecības laikā pieņemas par 13-15 kg.

ĶMI = ķermeņa masa (kg) : ķermeņa garums (m)²

  • pazemināta ķermeņa masa ĶMI < 18,5 – normāls ķermeņa masas pieaugums 13-18 kg
  • normāla ķermeņa masa ĶMI = 18,5 – 24,99 – normāls ķermeņa masas pieaugums 10-16 kg
  • paaugstināta ķermeņa masa ĶMI = 25 – 29,99 normāls ķermeņa masas pieaugums 7-11 kg
  • aptaukošanās ĶMI > 30 normāls ķermeņa masas pieaugums 5-9 kg

Ar kādām fiziskajām aktivitātēm grūtniece drīkst nodarboties?

Galvenais ir mērenība! Ja sieviete pirms grūtniecības ir nodarbojusies ar fiziskajām aktivitātēm, tās būtu ieteicams turpināt grūtniecības laikā! Bet par to noteikti jākonsultējas ar grūtniecību uzraugošo ārstu! Jāizvairās no nodarbēm ar augstu traumu risku – komandu sporta veidi (basketbols, futbols u.c.), maratona skriešana, niršana, kalnu slēpošana, jāšana, skrituļošana un svaru celšana.

Sievietes, kas grūtniecības laikā nolēmušas pievērsties fiziskajām aktivitātēm, piemērotas nodarbes ir – vingrošana ūdenī, pastaigas, nūjošana, grūtnieču vingrošana. Aktivitātes bez spēcīgiem rāvieniem, straujas apstāšanās, savainošanās riska un pārkaršanas.

Grūtniecības laikā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm var regulāri 2-3 reizes nedēļā. Grūtnieču vingrošanas pamatā ir elpošanas vingrinājumi, muskuļus stiprinoši un iestiepjoši vingrinājumi, kuriem būs svarīga loma dzemdību procesā.

Ar fiziskajām aktivitātēm 1. trimestrī jāuzmanās, jo sievietei jābūt īpaši uzmanīgai un jāļauj organismam pierast pie izmaiņām ķermenī. Visaugstākās darbaspējas ir 2. trimestrī (16.-32. nedēļa). Savukārt, 3. trimestrī, fiziskā slodze ir jāsamazina, jo notiek lielākas pārmaiņas asinsrites sistēmā. Galvenokārt, var izpildīt elpošanas vingrinājumus, kam būs svarīga loma dzemdībās.

Cik ilgi pēc dzemdībām var uzsākt sportošanu?

Atkarīgs no dzemdībām! Ja dzemdības bijušas veiksmīgas, bez sarežģījumiem, var uzsākt nodarboties ar fiziskām aktivitātēm 6 nedēļas pēc dzemdībām, kad arī ārsts ir atzinis, ka ar veselību viss ir kārtībā! Pēc ķeizargrieziena nedaudz vēlāk ( 8 nedēļas pēc dzemdībām).

Svarīgi atcerēties!

  • Mazuļa apgāde ar skābekli ir ļoti nozīmīga, tāpēc ja grūtniece atrodas guļus uz sāniem, mazuļa apgāde ar skābekli ir par 10% lielāka.
  • Grūtniecības laikā, pateicoties svarīgam hormonam estrogēnam, sievietei var rasties balss pārmaiņas, parādīties krākšana un deguna asiņošana, šķaudīšana. Tas notiek tāpēc, ka estrogēns izraisa kapilāra paplašināšanos aizdegunē, balsenē, trahejā un bronhos.
  • Grūtniecība ir laiks, kad sievietei ir jāieklausās savās sajūtās! Noteikti jākonsultējas ar ārstu par savām vēlmēm nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm!
Comments are closed.