fakti par janiem

Jāņus svin 23. jūnijā, taču pēc astronomiskā kalendāra Jāņi ir jāsvin 21. vai 22. jūnijā, jo tie ir saulgriežu svētki, kad tiek svinēta gada visīsākā nakts un visgarākā diena. Jāņu svinībās joprojām ir saglabājušās un tiek piekoptas senas mūsu senču tradīcijas. Vasaras saulgriežu rituāli ir saistīti ar uguni un ūdeni, kam šai naktī piemītot dziedinošs spēks. Tāpēc ir dažādi ticējumi, ka jāpeldas ezeros un upēs, vai jāvārtās rīta rasā. Vai zināji šos interesantos faktus par Jāņiem, ar ko padalīties šī gada Jāņu svinībās pie ugunskura?

  1. Cik Latvijā ir Jāņu? Balstoties uz 2019. gada 14. jūnija datiem, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (turpmāk – PMLP) liecina, ka iedzīvotāju reģistrā ir reģistrēti 63 950 Jāņi. Statistika liecina, ka visvairāk Jāņu dzīvo Rīgā (11 591 iedzīvotāji), bet vismazāk Ventspils rajonā (427 iedzīvotāji).
  2. Cik Latvijā ir Līgas? Balstoties uz 2019. gada 14. jūnija datiem, PMLP liecina, ka ir reģistrētas – 10 785 Līgas. Statistika liecina, ka šī vārda īpašnieces visvairāk dzīvo Rīgā (1 885 iedz.), bet vismazāk Daugavpilī (41 iedz.).
  3. Cik kg siera gada laikā apēd viens Latvijas iedzīvotājs? Balstoties uz 2017. gada Centrālās statistikas pārvaldes (turpmāk – CSP) datiem, viens iedzīvotājs gada laikā apēd 6,6 kg siera, tam iztērējot 39,1 eiro.
  4. Cik litri alus Latvijā tiek saražots gada laikā? Balstoties uz 2017. gada CSP datiem, Latvijā gada laikā saražo 88,6 milj. litru alus, kas ir 54,4 milj. eiro vērtībā.
  5. Cik tonnas siera Latvijā tiek saražots gada laikā? Balstoties uz 2017. gada CSP datiem, Latvijā gada laikā saražo 24,2 tūkst. tonnas, kas ir 66,5 milj. eiro vērtībā.
  6. Kāds ir pasaules rekords alus dzeršanā? Pasaules rekords ir piešķirts Stivenam Petrosino, kurš 1 litru alu izdzēra 1,3 sekundēs (1977. gadā 22. jūnijā).
  7. Kāpēc siers ir tradicionāls Jāņu mielasts? Sieru var jau ēst arī ikdienā, tomēr senatnē (līdz pat 19. gs. vidum) govis diendienā deva salīdzinoši maz piena. Un tikai vasaras vidū, kad bija visleknākās pļavas un visvairāk barības, govīm bija tik daudz piena, lai pietiktu sieram. Apaļš un  dzeltens siera ritulis simbolizē sauli un pasauli tās veselumā.
  8. Kam domāti vainagi? Meitenes novij sev puķu vainagus, kas sensenos laikos bijis viņu nevainības simbols, taču šobrīd tas pilda tikai estētiskas funkcijas. Vai arī nē…? Ozollapu vainagi šajos svētkos domāti “Jānis” vārda īpašniekiem, lai atzīmētu viņu īpašo statusu svētku laikā. Bet pārsvarā tos velk ne tikai Jāņi, bet visi pagalma puiši.
  9. Vai mazgāšanās rasā ir veselības avots? Sensenās tradīcijās īpašs spēks piemita visiem ūdeņiem vasaras saulgriežos, bet, iespējams, mūsdienās tas kalpo kā mierinājums tiem, kas atlūzuši kaut kur pļavā un pamodušies ar seju slapjā zālē.

Lai prieka, piedzīvojumu, bet arī atbildības pilna Līgošana! 

Atsauces:

*Avots. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. 2019. Līgo svētkos sveicam 63 950 Jāņus un 10 785 Līgas.

*Avots. Centrālās statistikas pārvalde. 2017. Jāņi, 2017.

*Avots. Beerrecord. (2004). Guinness World Beer Record.

Comments are closed.