Apstākļu maiņa, atrunas, slinkums, citas prioritātes un citi iemesli, kāpēc cilvēki iepauzē ar sportošanu uz kādu laiciņu. Bet pēc tam ir grūti ieiet “režīmā”, vai ne? Ko darīt, kad negribas sportot? Kā motivēt sevi?
Sāksim ar svarīgāko. Sākumā jāsaprot, KĀPĒC tev nepieciešams sportot?
Kāds ir tavs mērķis? Vai gribi to darīt veselības uzlabošanai, fiziskās formas uzturēšanai, ārstniecības nolūkos, estētikai? Atkarībā no mērķa, varēsi izvēlēties, kādas tieši fiziskās aktivitātes (sporta treniņi, deju nodarbības, komandas sporta veidi, amatieru pulciņi u.tt) tev nepieciešamas.
Lai apņemšanās sportot vai būt aktīvai noturētos ilglaicīgi, svarīgi ievērot vairākus priekšnosacījumus:
Atrodi tādas fiziskās aktivitātes, kas tev patīk
Sportojot tikai “ķeksīša” pēc, ne vienmēr dos rezultātu. Sevis piespiešana doties uz treniņu un cilāt svarus trenažieru zālē, ja tas pašai nepatīk, nav labākais veids sportošanas paradumu izveidē. Saproti, kas tieši tev treniņu padara garlaicīgu vai nepatīkamu. Vabūt nepieciešams individuālais treneris, kas palīdz tev trenažieru zālē, kas motivē, pārbauda tehnisko izpildījumu. Varbūt nepieciešams pamainīt zāli, kur sportot, vai atrast citu treniņu veidu. Piemēram, izmēģināt grupu nodarbības, kur iekļauti spēka vingrinājumi. Grupu nodarbībās jutīsi kopības sajūtu un atbalstu no visiem treniņa dalībniekiem.
Fizisko aktivitāšu regularitāte
Pēc ilgāka mazkustības perioda nedrīkst pārspīlēt ar daudz treniņiem vai lielu slodzi. Sāc pamazām, bet regulāri. Neizlaid treniņus. Ja nodarbības ir pārāk intensīvas, muskuļu pārslodzi var just vēl vairākas dienas. Tas var atturēt no treniņiem. Tāpēc sāc ar mazākas intensitātes nodarbībām. Kad esi jau pieradusi pie esošo treniņu režīmā, vari palielināt treniņu biežumu vai slodzi. No Dejotprieks studijas nodarbībām, ieteicams sākt ar kādu deju kursu – Latino per Una, Latino Fitness. Bet, ja esi gatava kārtīgai deju ballītei, tad Zumbas nodarbības noteikti iekāros tavu sirdi.
Fizisko aktivitāšu daudzveidība
Fiziskās aktivitātes nav tikai sporta treniņi. Tāpēc papildini savas fiziskās aktivitātes, ieskaitot garas pastaigas, riteņbraukšanu, peldēšanu, pārgājienus u.c. Ja ar otro pusīti nesakrīt fitnesa treniņi, varbūt ir interese kopīgi apmeklēt balles deju kursus. Balles deju nodarbībās intensitāte ir atkarīga no dejas, kuru apgūsiet, bet kā kopīga laika pavadīšana, balles deju kurss ir laba alternatīva TV laikam mājās. Daudzveidība ļaus saglabāt interesi būt aktīvai ilgtermiņā.
Mentālās veselības treniņi
Koncentrējoties uz fiziskajām aktivitātēm, nedrīkst aizmirst par mentālo veselību. Sakārto savus dienas plānus un prioritātes, lai prāts ir mierīgs nevis stresā par visiem darbiem, kas jāizdara. Seko līdzi savai pašsajūtai, emocijām. Analizē savas sajūtas, lai labāk pielāgotu sev treniņu laikus un nodarbību veidus. Ja nepieciešama atpūta, tad ieplāno kvalitatīvu atpūtu, kur atbrīvo prātu, bet nepārmet sev par izlaizto treniņu. Tā vietā ieplāno treniņu citā laikā. Prātam patīk tādas nodarbības kā joga, stiepšanās, Latino per Una, kur intensitāte ir mazāka, bet prāta koncentrēšanās uz mirkli un vingrinājumu vai kustību lielāka. Tas palīdzēs atbrīvities no ikdienas pārdzīvojumiem un trenēt sevi būt te un tagad, šajā mirklī.