elposana

Kāpēc elpošana ir tik svarīga?

Elpošana ir procesu kopums, kas nodrošina skābekļa nonākšanu organismā un ogļskābās gāzes izvadīšanu. Elpošanas procesā notiek skābekļa transportēšana uz šūnām un tā izmantošana. Tas nozīmē, ja uztraukumā vai treniņa procesā piepūles laikā elpa tiek aizturēta, tad tiek ierobežota skābekļa piekļuve smadzenēm, izraisot reiboņus, ģībšanu vai krasas izmaiņas asinsspiedienā. Fiziskas piepūles laikā (treniņos) mūsu ķermenim ir nepieciešams lielāks skābekļa daudzums, tāpēc notiek paātrināta elpošana.

Pareizas elpošanas pamatnosacījumi

Pareiza elpošana uzlabo darba spējas un sniegumu, jo tiek nodrošināts vienmērīgs skābekļa pieplūdums organismā, tādejādi novēršot negatīvās sekas uz veselību – reibonis, ģībšana. Ierobežota elpošana samazina enerģijas līmeni organismā, rodas bezspēks, nogurums. Nepareiza elpošana var pat izraisīt dažādas veselības problēmas – paaugstināts asinsspiediens, bezmiegs. Pareiza elpošana ir nozīmīga bērna attīstības posmos. Elpošana caur degunu veicina taisnu un pareizu zobu attīstību bērniem. Savukārt, elpošana tikai caur muti negatīvi ietekmē sejas žokļu augšanu un attīstību, kā rezultātā var veidoties nepareizs sakodiens un zobu rindas.

Ieelpa caur degunu un izelpa caur muti.

Tieši deguna anatomija un fizioloģiskā funkcija paredzēta kvalitatīvai skābekļa uzņemšanai un aizsargfunkcijai (gaisa attīrīšana, sasildīšana un samitrināšana). Elpojot caur degunu, gaiss tiek labāk izfiltrēts pirms nokļūšanas plaušās.

Elpošana kardio (aerobās slodzes) treniņos.

Aerobikas, dejošanas vai citās fitnesa nodarbībās, skrienot, braucot ar velosipēdu un citās līdzīgās fiziskās aktivitātēs izteikti tiek paātrināta sirdsdarbība. Šādos slodzes gadījumos galvenais noteikums ir iespējami vienmērīga elpošana. Elpošanai labāk izmantot diafragmu (elpošana ar vēderu), nevis ar krūšu kurvi. Tādā veidā iespējams saņemt lielāku skābekļa daudzumu, kas palielinās darba spējas un mazinās noguruma iestāšanos. Elpošanu ar diafragmu sākumā ir jāsaprot un jāiemācās, bet vēlāk tas sanāks dabiski.

Kā elpot ar diafragmu?

Ja diafragmālo elpošanu vēl neesi izmantojusi, tad laiks iemācīties! Seko līdzi norādēm:

  • Vari stāvēt kājās vai apsēsties krēslā, turot taisnu muguru.
  • Uzlieciet vienu roku uz krūtīm, otru uz vēdera.
  • Lēni ieelpo caur degunu, skaitot līdz 4, un jūti, ka roka uz vēdera paceļas. Sanāk ieelpas laikā vēders piepūšas kā bumba.
  • Lēni izelpo caur muti, skaitot līdz 4, jūtot, ka vēders saraujas uz iekšu. Roka uz vēdera, ar vieglu piespiedienu, var palīdzēt diafragmai nolaisties.

Šo vingrinājumu ieteicams veikt vismaz 1-2 reizes dienā, katru dienu. Lai organisms iemācīsies atpazīt un pielietot diafragmālo elpošanu.

Elpošana spēka treniņos.

Spēka treniņos izelpa ir jāveic, kad piepūle ir vislielākā. Piemēram, pietupiena laikā, ieelpa ir saliecot ceļus, bet izelpa, kad iztaisno kājas. Pumpējoties, ieelpa notiek pie roku saliekšanas, izelpa – pie roku iztaisnošnas.

Atsauces:

https://www.healthline.com/health/diaphragmatic-breathing#whats-happening

Comments are closed.