Pirmdiena, otrdiena, trešdiena… O! Brīvdienas! Pirmdiena, otrdiena… Katram ir savi pienākumi, ikdienas rituāli un rutīna. Rutīna ir sekošana ierastajiem ieradumiem, jauno izjūtu trūkums. Rutīna ir ikkatra dzīves sastāvdaļa. Vai rutīna ir laba vai slikta? Mērenā daudzumā rutīna rada drošības sajūtu, jo zini, ar ko jāsaskarās, bet dažreiz rutīna var arī nogurdināt un sagraut. Piekrīti?
Kā saprast, kad ierasto dienas režīmu, rutīnu ir jāmaina? Kā mainīt un ko mainīt, ja neesi gatavs vai nevēlies lielas pārmaiņas? Lai izmainītu ikdienas režīmu un ieviestu svaigumu rutīnā, uzreiz nav jāmaina darbs vai dzīvesvieta, vai arī jābrauc dārgos ceļojumos. Sāc pamazām! Pamaini mazās ikdienas lietiņas, jo tās var dot lielu pienesumu tavai labsajūtai un produktivitātei. Daži ieteikumi rutīnas pārvarēšanai:
- Pārvietošanās transports un maršruts uz darbu. Nepierodi pie viena maršruta! Izmēģini braukt uz darba pa citu ceļu. Kādu dienu mašīnu atstāj mājās un izmanto sabiedrisko transportu. Ja pārvietojies ar riteni vai ar kājām, tad maršruta maiņa ir vēl vienkāršāka. Ierēķini papildus laiku jauno maršrutu iepazīšanai.
- Ierašanās laiks darbā. Kādu dienu izbrauc ātrāk vai sarunā ar darba devēju par vēlāku ierašanos darbā. Darba devējiem jābūt ieinteresētiem saglabāt veselo saprātu saviem darbiniekiem, uzlabojot darba vidi. Uzdrošinies pajautāt darba devējam par sava darba laika sākuma maiņu, ja zini, ka tā jutīsies produktīvāk un veselīgāk.
- Darba vides iekārtošana. Ja strādā attālināti (no mājām, bibliotēkas, kafejnīcas vai citur), mainīt darba vidi ir vienkāršāk. Galvenais, nodrošini sevi ar nepieciešamo darbam un tik dodies meklēt jaunu vidi darba pienākumu pildīšanai. Ja esi biroja darbinieks, tad nebaidies riskēt un būt citādāks no pārējiem darbiniekiem. Iekārto savu darba galdu ne tikai darba vajadzībām, bet arī savām interesēm. Uz galda turi mīļāko ikdienas našķi un ūdeni. Ja kolēģiem arī patīk našķēties un cienāties, tad izvēlies, vai gribi dalīties ar savu ikdienas našķi, vai turi to galda atvilktnē, lai neviens neredz. Ja esi dzīvnieku mīlis, saliec uz galda mīļākās bildes vai mantiņas ar dzīvniekiem. Aizraujies ar prāta spēlēm? Nekautrējies un uzgriez Kubiku Rubiku pārtraukumā. Nekautrējies no savām aizraušanām un hobijiem darba vidē. Pilnveido savu darba vidi veiksmīgāku uzdevumu izpildei!
- Ikdienas rituāli pēc darba laika beigām. Ko dari pēc darba? Laiks treniņam, bērniem vai ātrāk mājās pie TV. Katram savas aktivitātes un prioritātes. Dažreiz nenāks par sliktu izlaist ierasto treniņu, aizbraukt pēc darba pie draudzenes vai aiziet garā pastaigā. Ieklausies savā ķermenī! Kas tam ir nepieciešams? Atpūta? Vai papildus slodzīte? Vai varbūt saruna ar sen neredzētu draudzeni vai ģimenes locekli?
- Izmēģini jaunas aktivitātes. Ja esi veselīgā dzīvesveida piekritējs, droši vien zini, cik nozīmīgas ir fiziskās aktivitātes. Šobrīd piedāvājums dažādiem fiziskiem treniņiem ir gana plašs, lai atrastu savus mīļākos. Pamēģini treniņus ar lielāku vai mazāku slodzi. Piemēram, ja apmeklē deju nodarbības un jūties izsmelts, parunā ar treneri vai deju pasniedzēju par citiem deju kursiem vai iespējām, kā pilnveidot sevi vairāk. Ir pieejamas dažādas deju nodarbības gan pāriem, gan individuālai dejošanai.
- Eksperimentē ēdienu lauciņā. Ēdiena gatavošana un baudīšana ir mūsu ikdienas sastāvdaļa. Sagatavot maltītes vairākām dienām ir vērtīgi, bet nedrīkst aizmirst par uzturvērtību dažādošanu. Pagatavo īpašas, citādākas vakariņas vai aizej uz mīļāko ēstuvi kādā darba dienas vakarā. Ja negribi tam veltīt papildus finanses, padomā, kā vari ietaupīt ikdienas tēriņos. Piemēram, no kā varētu atteikties ikdienas rutīnas skrējienā vai samazināt kāda produkta lietošanu, lai sakrātu naudiņu savai īpašajai ēdienreizei.
- Kādam palīdzi. Tagad padomā plašāk. Padomā, kā tu varētu palīdzēt kādam, kam tas ir nepieciešams. Transportā palaid kādu apsēsties, paturi vaļā durvis un palaid cilvēkus pa priekšu, noziedo naudiņu, uzzvani vecmammai…. Var turpināt ilgi un dikti par to, kā tu ar mazu piepūli vari palīdzēt otram. Piemēram, smaids! Tas ir tik vienkārši uzsmaidīt, bet dažreiz kādam tas ir tik nepieciešams. Palīdzi Zemei! Jā, Zemei! Pārkāp pāri savam ego un savāc ne tikai aiz sevis, bet arī aiz kādas cūkas. Pacel uz izmet plastmasas pudeli vai citu atkritumu no zāles. Piedomā par savu uzturu un pārvietošanās ieradumiem, kas varētu negatīvāk ietekmēt vides kvalitāti. Tu noteikti jutīsies labāk un spēcīgāk, kad kādam palīdzēsi.
- Dzīvesvietas sakārtošana. Dažreiz mājas rutina mūs nogurdina. Veic nelielas vai lielas pārmaiņas savā dzīvesvietā. Sakārto drēbju skapi, virtuves traukus vai citu istabu. Ieviešot kārtību mājas skapīšos, palīdzēs ievest tīrību prātā. Kā nekā, atbrīvojoties no drēbēm, ko vairs nenēsā, varēsi iegādāties jaunu apģērbu, ko gan jau atkal nenēsāsi. Esi kritisks pret savām īsstermiņa vēlmēm, pardomā, ko pērc un kāda ir nepieciešamība pēc tā.
- Palutini sevi. Ir labi piekopt disciplīnu! Turēties pie vēlamā ēšanas režīma, apmeklēt treniņus, mazgāt traukus pēc katras ēdienreiz u.tt. BET, dažreiz taču var palutināt sevi un izkāpt no saviem standartiem, ja to ļoti, ļoti, ļoti gribas. Vai ne?