Nav tāda viena burvju līdzekļa, kas pasargā no visām slimībām un kaitēm. Bieži cilvēki grib dzirdēt to vienu “fix” jeb ātro labojumu, kuru ieviešot savā ikdienā, būs laimīgs, veiksmīgs un veselīgs. Daudzi priekšroku dod maģiskajām tējām, burvju pulverīšiem un tūlītējām svara zaudēšanas diētām, kaut arī ilgtermiņā tas var nodarīt lielāku kaitējumu nekā ieguvumu veselībai. Kāpēc cilvēki meklē burvju zāles? Atbilde ir vienkārša – cilvēki grib rezultātu viegli, ātri un tagad. Cilvēki nedomā par sekām. Ja cilvēkam saka, ka atslēga uz laimīgu prātu un veselu ķermeni ir kvalitatīvs miegs, regulāras fiziskās aktivitātes, sabalansēts uzturs, kvalitatīva atpūta, mazāk stresa, mazāk alkohola, vairāk ūdens, vairāk smieklu, tad cilvēks novēršas, jo esot pa grūtu šo visu kopā ievērot, vieglāk taču uzņemt vienu “zelta” tabletīti vai izdzert īpašo pulverīti.
Kāpēc nav vienas veselības formulas, kas visiem der?
Pirmkārt, katram jāsaprot, ka mums visiem ir līdzīga uzbūve, bet katram organisms funkcionē citādāk (hormonu darbība, vielmaiņa, nepanesamības u.tt.). Tas, kas strādā (palīdz) vienam, otram var nestrādāt. Otkārt, cilvēki labāk tic saukļiem, apstrādātām bildēm sociālos tīklos, reklāmai, nevis izvēlas lasīt pētījumus, pārbaudītu un patiesu informāciju no uzticamiem avotiem. Cilvēki tic tam, kam viņi grib ticēt, nevis, kas ir īsts un patiess. Neseko līdzi sabiedrības standartiem, kādai Tev ir vai nav jābūt, bet gan seko līdzi savai labsajūtai savā ķermenī un veselību organizāciju vadlīnijām. Veselību organizācijās strādā speciālisti ar atbilstošu izglītību un kompetenci. Viņi dalās ar kvalitatīvu informāciju, pierādījumiem un pētījumiem. Pirms sekot kārtējai diētai, izvērtē, vai tā tev nesīs pagaidu uzlabojumu vai ilgtermiņa ieguvumu? Ievies savā ikdienā ilgtermiņa pārmaiņas, kas uzlabos veselību un attiecības ar sevi.
Tad ķeramies klāt. Kā uzlabot imunitāti un veselību ilgtermiņā?
Ko darīt, lai nesaslimtu?
Tu nevari pilnībā kontrolēt, vai saķersi kādu saaukstēšanos, vīrusu, gripu. Nevari arī paredzēt, kā tavs ķermenis reaģēs, kad tiks pakļauts konkrētam patogēnam. Ir daudz dažādu faktoru, kas ietekmē tava ķermeņa reakciju uz infekciju vai vīrusu. Dažus faktorus tu vari ietekmēt, piemēram, novērst uzturvielu trūkumu, kas palīdzēs uzturēt imunitāti spēcīgu. Bet citus faktorus, piemēram – vecumu, nevar ietekmēt. Neviens maģisks uztura bagātinātājs, kāds super-produkts, diētas plāns vai vingrinājums nevar pilnībā nodrošināt tavu veselību no saslimšanas. Bet tavas ikdienas darbības var būtiski uzlabot imunsistēmu, pašsajūtu un veselību.
Ko darīt, lai uzlabotu imunsistēmu un veselību?
Nosaki savas prioritātes un balsti darbības pēc veselības uzlabošanas vadlīnijām:
- Uzturā mazāk lieto pārstrādātus ēdienus, jo tie satur augstu cukura, sāls un piesātināto tauku daudzumu.
- Uzturā vairāk lieto augļus, dārzeņus, olbaltumvielu un pilngraudu produktus. Šīs produktu grupas satur daudz uzturvielas un vitamīnus. Šo produktu uzņemšana palīdzēs izvairīties no uzturvielu deficīta organismā.
- Rūpējies par zarnu trakta darbību, uzņemot produktus ar probiotikām (skābēti gurķi, kāposti, kombuča – tējas sēne, kefīrs, dažādi ar probiotikām bagātināti jogurti) un prebiotikām (ķiploki, sīpoli, puravi, sparģeļi, klijas, linsēklas, pilngraudu auzas, pupas, zirņi, lēcas, āboli, zaļie banāni – tie, kuri vēl līdz galam nav nogatavojušies). Tas uzlabos gremošanas sistēmu un zarnu mikrofloru, kas aizsargā organismu no infekcijām un producē organismam derīgas barības vielas un vitamīnus.
- Atceries, ka vislabāk uzņemt tādus augļus, dārzeņus, olbaltumvielu un šķiedrvielu bagātus produktus, kuri tev garšo. Ja savā ēdienkartē lietosi uzturvērtīgus produktus, kas tev garšo, varbūtība, ka uzņemsi pietiekamu vitamīnu un probiotiku, prebiotiku daudzumu ilgtermiņā ir lielāka, nekā tad, ja spiedīsi sevi ēst kādu produktu tikai tādēļ, ka tas skaitās labs un vērtīgs.
- Neuzņem vairāk kaloriju nekā patērē, lai neveicinātu ķermeņa masas pieauguma, kas var novest līdz aptaukšanās fāzei.
- Regulāri nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm, kas tev patīk, nevis, kuras tu dari piespiedu kārtā. Fiziskās aktivitātes uzlabo garastāvokli, samazina stresa līmeni un palīdz normalizēt ķermeņa masu.
- Samazini pārmērīgu alkohola lietošanu un nesmēķē. Alkohols negatīvi ietekmē smadzeņu darbību (uztveres ātrumu, emocionālo stāvokli, koordināciju, atmiņu, iegaumēšanu, domāšanu). Savukārt, smēķēšana izraisa smagas slimības un var radīt atkarību).
- Seko līdzi pietiekamam un kvalitatīvam miega daudzumam (7-9 stundas). Tas nodrošinās tev ar enerģiju, labu garastāvokli un mazinās vēlmi uzņemt cukurotus produktus nākamajā dienā.
- Regulāri pārbaudi asins analīzes vai konsultējies ar ārstu par veselības sūdzībām. Preventīvas pārbaudes spēj pasargāt no uzturvielu deficītiem un citām saslimšanām.
- Pārvaldi savu stresu nevis pakļaujies stresa izraisītājiem. Apzinies savus stresa faktorus (izraisītājus). Sajūti, kad tev ir nepieciešama atpūta no darba uzdevumiem, mājas pienākumiem vai sociālās dzīves.
Atceries, nav nekas slikts sākt ar mazumiņu. Tieši tā sākas liels progress. Saskaries ar grūtībām regulāri nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm? Sāc ar regulāru, bet neilgu treniņu – kaut 20 min deju, spēka, jogas nodarbību vai pastaigu. Iespējams, jau tajā pašā dienā padejosi vai pavingrosi ilgāk. Galvenais – sāc darīt!
Atsauces:
World Health Organization. Nutrient requirements and dietary guidelines.
Precision Nutrition. Ways to optimize your immunity and protect your health.