attiecibas ar sevi

Stress – cik daudz tas ir tavā ikdienā? Kāds ir tavs lielākais stresa faktors? – Darbs, attiecības, komunikācija ar citiem, nogurums, slikti autovadītāji uz ceļa, laikapstākļi? Vai arī, tu pati? Daudzi cilvēki, iespējams, neapzinoties rada paši sev lielu stresu. Pēc tam viņi cīnās ar sekām nevis cēloni. Ja netiks atrisināts cēlonis, sekas būs neizbeidzamas. Tas palielinās nogurumu, dusmas uz sevi, pasliktinās attiecības arī ar līdzcilvēkiem un radīs lielāku laika trūkumu.

Vai tavā prātā bieži iezogas tādas domas:

“Cik veiksmīga viņa ir, cik daudz ir sasniegusi. Es gan tāda neesmu”.  – salīdzināšana un paškritika.

“Es ēdu veselīgi, bet nevaru atturēties no bulciņām, jo esmu pārāk vāja un tāpēc atkal nebūšu formā”. – sevis aizvainošana un koncentrēšanās uz neveiksmēm. 

“Viņa tik labi izskatās, bet viņai jau nav tādi darba pienākumi kā man. Man vienkārši nepietiek visam laika. Viņai ir paveicies ar gēniem”. – attaisnošanās un koncentrēšanās uz lietām ko nevar ietekmēt nevis, ko var ietekmēt. 

Kā sev palīdzēt?

  1. Atpazīsti negatīvu “self talk” (saruna ar sevi). Negatīvu domu par sevi apzināšanās palīdzēs atpazīt šīs domas un iemainīt tās uz pozitīvāku sarunu ar sevi. Iedomājies, ka tu esi bērns. Kā tu runātu ar viņu? Tu taču savam bērnam nepārmestu visu negatīvo, bet gan mierīgi izrunātu lietas un motivētu turpināt iesākto, vai ne? Tāpat izturies pret sevi.
  2. Identificē un atzīsti progresa pazīmes. Paslavē sevi par katru izdzerto ūdens glāzi, noietajiem tukstošu soļiem, kāpņu izmantošanu, izdarīto sen atlikto uzdevumu u.tt. Paslavē sevi par kārtīgu atpūtas dienu nevis šausti sevi par neizdarīto. 
  3. Ieplāno laiku savām domām. Nemitīgā skriešānā dažreiz nevar pamanīt, ka esi nogājusi no sliedēm. Padomā par savām ikdienas gaitām, par tuvākiem nākotnes plāniem, par tālāko nākotni. Padomā, vai jūties labi šajā ikdienā, vai arī nepieciešami uzlabojumi. Padomā par savu attieksmi un rīcību attiecībā pret citiem. Vai kādās situācijās neesi pārāk egoistiska? Vai arī otrādāk?
  4. Veic pierakstus par savu pašsajūtu. Uz lapas vienā pusē uzraksti: “Es jūtos labāk, kad…” Otrā pusē: “Es jūtos sliktāk, kad…” Padomā par uzrakstīto. Ja jūties labāk, kad nepārslogo savu grafiku, atceries šo atziņu, kad uzņemies jaunus uzdevumus. Tā tev var palīdzēt labāk pateikt “nē” un nepārvērtēt, cik daudz tu vari uzņemties. Dažreiz tev tas vienkārši jāredz uz papīra. Ja ir lietas, kas tev liek justies labāk, varbūt vari ieplānot to darīt biežāk?
  5. Prioritāšu pārskatīšana. Ja tev nepietiek visam laika un ikdienā jūti enerģijas izsīkumu un tukšumu, tad kaut kur prioritāšu sarakstā ir izveidojusies novirze. Pārskati savu ikdienas rutīnu. Pārdomā, kur visvairāk aiziet laiks un enerģija, kas neveido atgriezenisko pozitīvo pienesumu. Varbūt ir jāaizver garlaicīga grāmata, ko tu lasi lasīšanas pēc un jāatrod jauna aizraušanās? Varbūt tev ir izveidojušās toksiskas attiecības, kas atņem visu enerģiju? Pieraksti pēc kurām ikdienas lietām tu jūties izsmelta. Un kuras lietas atjauno tavu enerģiju un nes pienesumu tavā dzīvē. 
  6. Redzi un zini savu ilgtermiņa mērķi. Kāpēc tu to dari? Vai tam ir nākotne? Vai tas ir mierinājums tikai tagad? Vai tas ir garlaicības dēļ? Vai tu dari to, lai kādam kaut ko pierādītu? Atceries, tev nav jāsalīdzina sevi ar citiem, tev jāsalīdzina sevi ar sevi. Vai tu esi labāka sevis versija nekā biji pirms tam? Vai tu pietuvojies tam, lai sasniegtu savu sapni? Vai tavā dzīvē bija kādas negaidītas grūtības, kurām vajadzīgs vairāk laika un pacietības? Esi saudzīga un pacietīga darbā ar sevi.
  7. Negaidi, kad kāds mainīs tavu dzīvi. Mainies pati, kāmēr nav par vēlu. Nebaidies no pārmaiņām. Nebaidies pateikt “Nē”, kad jūti, ka ir par daudz. 

Tavām pārdomām, te būs daži īsi citāti angļu valodā, kuri labi pasaka domu:

“Stop using what happened to you as an excuse for your own toxic behavior.”

“Stop prioritizing being loved by others over the love you have for yourself.”

“Stop telling yourself you are not worthy, not qualified or not experienced enough.”

“You can’t go any further in life than your capacity of faith. You stop where your faith stops.”

“You’ve to believe that you’ve the power to change your future.”

“Love yourself & be proud of everything you do. Even mistakes mean you’re trying.”

“Don’t let your emotions make your decision.”

 

Comments are closed.