rutina

Visiem zināms, cik svarīgi ir gulēt pietiekami. Bet, cik ir pietiekami? Un kā uzlabot miega kvalitāti?

Saprotams, jo jaunāks bērns, jo vairāk viņam jāguļ. Nepieciešamais miega ilgums pamatskolas bērniem ir 9 līdz 11 stundas, pussaudžiem pietiek ar 8 līdz 10 stundām, bet pieaugušajiem cilvēkiem ieteicams gulēt 7 līdz 9 stundas. Īpašu uzmanību jāpievērš pussaudžu miega ilgumam, jo viņu vecuma posmā ir novērojama lielīšanās ar miega trūkumu. Pieaugušā cilvēka skrējošais ikdienas ritms arī var novest pie miega deficīta. Miega trūkums var izraisīt gan izdegšanu, gan novājināt imunitāti, gan arī novest pie dažādām veselības problēmām un darba spēju zuduma.

Ņem vērā dažus ieteikumus, kas palīdzēs uzlabot miega režīmu.

  1. Sagatavojies miegam! Pirms gulētiešanas mēģini nenoslogot savu prātu un ķermeni. Neveic fizisku darbu vai nerisini problēmas tieši pirms gulētiešanas.
  2. Izveido piemērotu vidi gulētiešanai. Nodrošini istabu ar svaigu gaisu, izvēdinot istabu. Kā arī nosaki, ka gulta ir vieta, kur uzņem enerģiju guļot, nevis risini darba lietas vai skaties TV.
  3. Necenties aizmigt, ja tev nenāk miegs. Spiežot sev iet gulēt, kad vēl īsti negribas, var novest pie trauksmes, ka nevarēsi aizmigt. Stress noteikti nenāks par labu. Palasi grāmatu, dodies vannā vai dušā un mēģini nomierināt sevi no ikdienas trauksmēm.
  4. Celies vienā laikā. Cik patīkami ir celties bez modinātāja, bet jau nepieciešamajā laikā. Rūpējoties par savu miega režīmu, ceļoties vienā laikā katru dienu, organisms pats spēs pielāgoties un atcerēsies, cikos jāceļas. Galvenais, sniedz organismam nepieciešamās stundas, lai izgulētos. Regulārs miega režīms noteikti nāks par labu veselībai!
  5. Fiziskās aktivitātes noteikti palīdz uzlabot miega kvalitāti. Nogurdini ne tikai savu prātu darba vidē, bet arī visu ķermeni. Apmeklē grupu nodarbības, izej pastaigā vai izskrien kādu gabaliņu.
  6. Seko līdzi sava miega kvalitātei viedierīcēs. Ja esi fitnesa aproces vai viedpulksteņa īpašnieks, seko līdzi savām miega gaitām un analizē anomālijas. Ja redzi, ka miega kvalitāte ir pasliktinājusies, izanalizē, vai pie vainas ir vakardienas aliņš vai mājdzīvnieks, kas pa nakti dauzījās kā traks.
  7. Nepārēdies pirms gulētiešanas. Pēdējo maltīti ieturi 2 stundas līdz gulētiešanai. Mēģini neuzņemt pārāk smagu un asu pārtiku, kas ir ilgāk sagremojas. Kā arī atturies no kofeīna saturošiem dzērieniem.
  8. Ievies un ievēro savu pirmsmiega rituālu. Mēģini saprast, kas tevi nomierina un relaksē. Vannošanās procedūras un zobu tīrīšana, grāmata vai mierīga mūzika, svaigs gaiss un ūdens glāze. Mmmm, jau uznāca žāvas.
Comments are closed.