fiziskas aktivitates

Kas ir fiziskās aktivitātes?

Pēc slimību un profilakses centra pieejamās informācijas Pasaules Veselības organizācija (PVO) fiziskās aktivitātes definē kā jebkura veida ķermeņa kustības, ko rada skeleta muskuļi un kuru laikā tiek patērēta enerģija. Tie var būt vingrojumi, sporta treniņi, deju nodarbības, pastaigas, riteņbraukšana, peldēšana, mājas uzkopšana, dārza darbi un citas aktīvās aktivitātes. Mēs jūtamies labāk pēc fiziskām aktivitātēm. Smadzenēm vairāk pieplūst skābeklis, ķermenis tiek izkustināts un muskuļi tiek stiprināti, kas sniedz mums pārliecinošāku darba spēju sniegumu. Gandarījums par paveikto treniņu un labāka labsajūta. Ja veltām laiku fiziskajām aktivitātēm, tad ieguvums veselībai var būt vairākos virzienos – gan mentāli, gan fiziski.

Kāpēc dažreiz ir grūtāk būt fiziski aktīvam?

Nogurums, vājums, vienaldzība var liecināt par pārstrādāšanos vai mentālo izdegšanu. Dažreiz ir labi paņemt pauzi no iepriekšējām aktivitātēm, ja vairs nejūti lielu prieku par to un sevi ir jāpiespiež kārtējam treniņam. Pauzes laikā vēlams apdomāt, kāpēc darīju iepriekšējās fizikās aktivitātes, ko man tās deva? Atpūšoties un apdomājot ieguvumus un sajūtas, varbūt atgriezīsies vēlme atsākt treniņus. Bet dažreiz palīdz pamēģināt ko jaunu – jaunu treniņu, jaunu pastaigas maršrutu vai atrast sportošanas kompanjonu. Piemēram, ja vienmēr esi apmeklējusi Zumbas nodarbības, pamēģini aiziet uz kādu Latino deju meistarklasi. Šobrīd ir lieliska iespēja izmēģināt dažādas nodarbības pat mājas režīmā – Youtube vai citas online nodarbības piedāvā foršus treniņus, ko vari veikt, esot mājās. Dažreiz sanāk tā, ka pamēģinot citas aktivitātes, kas ir pretējas tavām esošajām, tieši liek no jauna iemīlēt savus ierastos treniņus.

Kādi treniņi ir ieteicami?

  • Kardio nodarbības uzlabo sirds un asinsvadu sistēmu darbību, fiziskās slodzes izturību un nostiprina muskulatūru.
  • Spēka treniņi ir vērsti uz visu muskuļu grupu nostiprināšanu.
  • Lokanības un stiepšanās nodarbībās ir uzsvars gan uz fizisko ķermeni, gan uz prātu. Plūstošas kustības apvienojas ar spēka vingrinājumiem.

Fizisko aktivitāšu biežums

Atceries, ka fizisko aktivitāšu regularitāte ir svarīgs aspekts veselības uzlabošanai. Nav īsti jēgas Jaunajā gadā apņemties sportot 7 reizes nedēļā un pēc otrās nedēļas jau pārtraukt visu, jo gan ķermenis ir noguris no fiziskās slodzes un nav atjaunojies, gan prāts netiek galā ar treniņu plānošanas laikiem un privāto dzīvi. Sāc pamazām jebkurā laikā! Negaidi jaunu dienu, nedēļu, mēnesi vai gadu. Ievies pārmaiņas jau tagad! Apdomā savus mērķus, savas vēlmes un spējas! Atrodi aktivitātes, kas tevi tiešām aizrauj un sniedz prieku un gandarījumu! Ja grūti saņemties vienam, uzaicini kādu draugu pievienoties tev pirmajiem treniņiem. Draugam/ draudzenei tas arī nāks par labu! Jauna pieredze vienmēr ir labāka par tukšiem solījumiem sev. Fiziskās aktivitātes jāuztver kā labsajūtas veicinšanas un atpūtas veids, nevis kā apgrūtinājums vai neērtības.

 

Deju nodarbības un citi treniņi

Ar mūsu nodarbībām pieaugušajiem un bērniem vari iepazīties deju kursi sadaļā. Apmeklējot grupu nodarbības sporta klubos vai deju studijās, ir svarīgi sajust labu saikni ar treneri vai deju pasniedzēju, lai nodarbības ir prieks apmeklēt ilgtermiņā.

 

Atsauces: Slimību un profilakses centrs. Iedzīvotājiem. Fiziskās aktivitātes. www.spkc.gov.lv/lv/fiziskas-aktivitates

Comments are closed.