labi vitamini

Vai visus vitamīnus un minerālvielas varam uzņemt ar sabalansēta uztura palīdzību? Kā zināt, kad nepieciešams lietot papildus vitamīnu kompleksus? Kurā laikā pirms vai pēc ēšanas/ no rīta vai vakarā labāk lietot vitamīnu preparātus?

Bieži cilvēki nopērk aptiekās atrodamos multivitamīnu kompleksus, jo tie taču palīdz organismam. Bet dažreiz nepamatota vitamīnu lietošana organismam neko labu nesniedz. Ir nepieciešams saprast, kāpēc nepieciešams uzņemt vitamīnus un minerālvielas ar zālēm. Vai organismā ir novērojams kāda elementa deficīts, slikta pasšajūta, pazemināta imunitāte vai ādas problēmas. Papildu vitamīni nepieciešami grūtniecēm un sportistiem, jo vitamīnu patēriņš organismā ir lielāks.

Pirmais solis – sevis izpēte

Vai nogurums, ādas, matu, nagu stāvoklis vai citas izmaiņas organismā varētu liecināt par vitamīnu vai minerālvielu trūkumu organismā? Jā, noteikti. Apskati svarīgāko minerālvielu un vitamīnu trūkuma pazīmes:

  • Cinka deficīta pazīmes – sausa āda un matu izskata pasliktināšanās, nieze. Imūnsistēmas traucējumi jeb aizsargspēju pazemināšanās.
  • Dzelzs deficīta pazīmes – nagu, matu šķelšanās, ādas bālums, nogurms, reiboņi. Sievietēm – menstruālā cikla traucējumi. Var novest līdz dzelzs deficīta anēmijai jeb mazasinībai.
  • Kalcija deficīta pazīmes – vielmaiņas un augšanas aizture. Redzes pasliktināšanās. Zobu un kaulu augšanas un attīstības traucējumi, trauslums un bojājumi.
  • Magnija deficīta pazīmes – nogurums, vājums, slikta pašsajūta, miega traucējumi, krampji.
  • B 12 vitamīna trūkums – koncentrēšanās grūtības, atmiņas traucējumi, bezspēks, paaugstināta trauksme, nervozitāte, iespējama depresija. Bāla āda. Riska grupa – veģetārieši un vegāni.
  • C vitamīna trūkums – smaganu iekaisums, bieža deguma asiņošana, sāpes un tūska locītavās, spēka zudums, sausa āda un mati, lēna rētu sadzīšana, bieža slimošana.
  • D vitamīna trūkums – nogurums, vispārējs vājums, sāpes kaulos, osteoporoze, biežas saslimšanas.
  • A vitamīna trūkums – redzes un ādas stāvokļa pasliktināšanās un brūču dzīšanu. Bērniem novērota kavēta izaugsme un attīstība, neiroloģiski traucējumi.
  • E vitamīna trūkums – neauglība, aknu aptaukošanās iespejamība.

Otrais solis – veic asins analīzes

Pilna asins ainu ir nodevis ikviens, bet vai esi papildus izpētījis vitamīnu daudzumu savā organismā? Pēc veiktās pirmā soļa sevis izpētes, nodod asins analīzes, pārbaudot konkrēto mikroelementu vai vitamīnu. Ja vēlies papildus izpētīt svarīgāko minerālvielu un vitamīnu daudzumu savā organismā vairākas laboratorijas, piemēram, Emīla Gulbja laboratorija, piedāvā gatavus analīžu paneļus “Vitamīnu un minerālvielu panelis”. Sievietēm papildus ieteicams pārbaudīt dzelzs un feritīna rādītājus. Pēc asins analīžu rezultātu saņemšanas, redzēsi, vai ir kāda vitamīna vai minerālvielas trūkumus vai deficīts. Deficīta gadījumā, jākonsultējas ar ģimenes ārstu, par labāko veidu, kā uzņemt konkrēto vitamīnu. Dažreiz pietiek tikai ar izmaiņam ēdienkartē.

Trešais solis – ieteicamās dienas devas

Veselības ministrija izveidoja pārskatāmu tabulu par nepieciešamajām vitamīnu un minerālvielu dienas devām. Skatīt attēlus zemāk.

mineralvielu devas

vitaminu devas

Ceturtais solis – pareiza zāļu uzņemšana

Lai vitamīni un minerālvielas labāk uzsūktos, vēlams ievērot laika intervālus, kad tos labāk uzņemt.
No rīta: dzelzs, C, E un B grupas vitamīni.
Pēcpusdiena: cinks, jods, D, K vitamīns, zivju eļļa.
Vakars: kalcijs, magnijs, probiotiķi.

SVARĪGĀKAIS SOLIS – vitamīnu izpēta produktos

Uzņem nepieciešamās devas ar pārtiku. Lai palielinātu dzelzs uzsūkšanos organismā no pārtikas produktiem, ieteicams dārzeņus lietot kopā ar liesu gaļu, aknām un zivīm, kā arī gaļas ēdienus lietot kopā ar citrusaugļu sulām, mežrozīšu tēju. Daudz dzelzs ir zaļumos (dilles, pētersīļu lapas, spināti). Dārzeņi un augļi ir bagāti ar kāliju, magniju un kalciju, kas ne tikai novērš mikroelementu deficītu, bet arī samazina sirds-asinsvadu slimību attīstības risku. Daudz folskābes ir pupās, sojas pupās, lēcās, zirņos un zemesriekstos, kā arī pilngraudu maizē, citrusaugļos, aknās, zaļumos, brokoļos. Folskābe var samazināt arī sirds-asinsvadu slimību risku.

Papildus izziņai

Labu raidījumu par vitamīnu efektivitāti zāļu formā 2019. gada martā izveidoja Aizliegtais paņēmiens. Raidījums kopsavilumu var izlasīt lsm.lv portālā – “Aizliegtais paņēmiens” revidē vitamīnu klāstu un secina – daļa tikai parodija. Tur svarīgu loma bija imunologa teiktajam, citēts: Imunologs Līcītis uzsvēra, ka, ēdot produktus, kuros ir daudz vitamīnu, efekts ir garantētāks, ka vitamīni arī tiks uzņemti. Tā to daba ir iekārtojusi. Savukārt, lietojot vitamīnus kā “atsevišķas ķīmiskās formulas”, kuras jau radījušas farmācijas nozare, var būt visādi.

Atsauces:

https://www.egl.lv/analizes/analizu-paneli/
https://www.maniveselibasdati.lv/vitaminu-un-uztura-bagatinataju-gids/
Tabulas izmantotas no Veselības ministrijas izdota materiāla 2017. gadā 24.novembrī ar rīkojumu Nr.212. Veselības ministrijas izstrādātie veselīga uztura ieteikumi.

Comments are closed.